הסכם ממון על דירה – דברים שחשוב לדעת

הדירה היא הנכס המשמעותי ביותר שעומד לרשות מרבית הזוגות, ולפיכך בעת פרידה וגירושין היא עשויה להוות סלע מחלוקת. כיצד מתייחס החוק אל הדירה ואיך הסכם ממון תורם ליישוב מראש של הסוגיות? על כך בכתבה הבאה.

כאשר בני זוג מתגרשים (או ידועים בציבור נפרדים) יש לחלק את הרכוש המשותף שלהם לפי העיקרון של איזון משאבים. לשם כך, מבוצעת הערכת חשבונאית של סך הנכסים והחלוקה הסופית תהיה שווה בשווה. זהו העיקרון והוא חל על מכלול הנכסים – החל ברכב והדירה, דרך חשבונות בנקאיים וחסכונות, ועד לזכויות פנסיוניות ומוניטין. על פניו מדובר בעיקרון צודק אולם לעיתים הוא עלול להחטיא את מטרתו ולפגוע באחד הצדדים. הסכם ממון שעליו חותמים בני הזוג לפני הנישואין נותן לכך מענה ויוצר פתרון הוגן, מוסכם וידוע מראש.

 

למה צריך הסכם ממון דירה לפני הנישואין 

כאמור, אם הדירה נחשבת לרכוש משותף (מה שנכון במרבית המקרים) הרי שיש לחלקה באופן שוויוני. יחד עם זאת, לעיתים ישנם מקרים בהם אחד מבני הזוג הוא שמביא את הדירה עוד מלפני הנישואין, היא נותרת רשומה על שמו ולכאורה אינה נחשבת ברת שיתוף. אולם הדברים אינם כה פשוטים. מי שיעיין בפסיקות מהשנים האחרונות ימצא לא מעט מקרים בהם דירות כאלו כן נקבעו כברות שיתוף על ידי בית המשפט. הן חולקו בין בני הזוג עקב הגישה האומרת כי עצם המגורים ביחד בדירה מראים על כוונת שיתוף, בנוסף לתרומתו של בן הזוג לתחזוקתה, שיפוצה וכיוצא בזאת. 

המשמעות היא שאדם המביא דירה משלו אל הקשר הזוגי אינו יכול להיות בטוח לגביה במקרה של פרידה. גם בן זוגו אינו יכול לדעת מראש מה תהיה החלטת בית המשפט, ובמילים אחרות – חוסר ודאות. מצב זה של אי וודאות עלול להוביל לבעיות מתמשכות לאורך הקשר וכמובן למאבקים מרים בעת פרידה, ואילו תפקידו של הסכם הממון הוא לפתור את הסוגיה מראש ובאופן ידוע ומוסכם.

האם צריך הסכם ממון על דירה בירושה

לכאורה, דירה שהתקבלה בירושה מצויה במצב עוד יותר "חזק" ובטוח, שכן איזון המשאבים אינו חל עקרונית על מתנות וירושות והן אינן נחשבות לרכוש משותף. יחד עם זאת, סקירה של פסיקות שניתנו בשנים האחרונות מראה שאפילו כאן דירות שהתקבלו ממקור חיצוני הוכרו כדירות משותפות, ואפילו דירות שהתקבלו בירושה ובני הזוג לא גרו בהן. לפיכך, גם כשמדובר בדירה מירושה לא ניתן לומר שיש לגביה וודאות מוחלטת. שוב, הסכם ממון יכול לתת את הביטחון והידיעה מראש לשני בני הזוג, ולאפשר להם לנהל את חייהם על מי מנוחות בהקשר זה.

 

אישור הסכם ממון על ידי נוטריון   

חשוב להבין כי על מנת שהסכם ממון יהיה תקף עליו להיות מאושר על ידי סמכות מתאימה. אם רוצים לאשר הסכם ממון לפני נישואין נוטריון הוא אפשרות מומלצת עקב חיסכון בזמן ובטרחה, לעומת האפשרות לפנות לבית המשפט לענייני משפחה או לבית דין רבני. אכן, אישור הסכם ממון בפני נוטריון הינו בעל תוקף זהה לזה שמעניק בית המשפט, וביכולתו של בעל המקצוע לעשות זאת בצורה מהירה, יעילה וחסכונית.

 

לפרטים נוספים בנושאי הכתבה ולאישור הסכם ממון אצל נוטריון הנכם מוזמנים לפנות אל משרד עורכי הדין ונוטריון רוני הראלי בטלפון 03-6935290.

 

שתף פוסט זה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב email
כתבות פופולריות
מותג אופנה מושלם לגבר הישראלי
אופנה

מותג אופנה מושלם לגבר הישראלי

המותג ואמוס הוא המענה שגברים רבים חיכו לו. כדאי להכיר את מותג האופנה הישראלי לגברים, המציע פריטים מעוצבים בהשראת לטרנדים

הכתובת הנכונה עבור פתרונות תאורה איכותיים ועכשוויים
לייף סטייל

הכתובת הנכונה עבור פתרונות תאורה איכותיים ועכשוויים

בעשור השלישי של שנות האלפיים, מרכיב מהותי בעיצוב הוא הארתו עם מגוון איכותי ומתקדם של גופי תאורה. באולם התצוגה ובאתר

לזכות בחוויה קולינרית בלתי נשכחת
לייף סטייל

לזכות בחוויה קולינרית בלתי נשכחת

אוהבים אוכל טוב? רוצים ליהנות מחוויה קולינרית אישית, ייחודית ובלתי נשכחת? כדאילכם להכיר את השף ארז גולקו ואת ההצעות המיוחדות

כתבות מומלצות
חוויית קייקים במחיר מוזל 

חוויית קייקים במחיר מוזל 

אחת האטרקציות היותר מוצלחות שיש בישראל היא שייט קייקים, ואותה

טיול חוצה אירופה ברכב ספורט

טיול חוצה אירופה ברכב ספורט

חשבתם שכבר מיציתם את הטיולים לאירופה בכל דרך אפשרית? מה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן